nedeľa 27. decembra 2009

P.F. 2010

Pravidelne na Štefana sa u nás v Martine koná modelárske RC poletovanie. Ako som v dobe Internetu zistil, takéto tradície existujú na celom svete, od Malajzie až po Nórsko. Môj priateľ Jo Griny v Nórsku na svojej stránke to dokumentuje už niekoľko rokov. Prikladám do Picasy fotografie z nášho Vianočného poletovania... a prianie všetkého najlepšieho do ďalšieho osobného a modelárskeho života.
Sobota 26. decembra:
Naše Vianočné poletovanie začalo v sobotu, v prekvapivo príjemnom a slnečnom počasí.Na ploche letiska sme sa zišli možno päťdesiati. Voľňáskari obnovili svoju zimnú ligu hádzadiel a dokonca sa objavil bývalý autíčkar s perfektne lietajúcou raketou, z ktorej "vyskakoval" parašutista. Pred hangárom sme lietali naša stará garda VEĽMI usporiadane.Prišiel medzi nás aj skoro bývalý modelár Olik, na Dušanových kniploch zistil že nič z pilotáže nezabudol.Poletovali aj profesionálny modelári, jeden Miro potajomky zalietal Graupnerovho TERRY-ho ale tuningoveného na elektro verziu a druhý Miro preháňal po oblohe Multiplexáckeho Blizzarda poriadne polepeného uhlíkom. Ja viac som fotil, občas som sa dal prehovoriť na cudzí model. model:-).
Nedeľa 27. decembra:
Všetci čo sme sa dohodli na nedeľnom lietaní sme sa neskutočne tešili na kameru na palube v Dušanovom Pilátusovi. Tak ako sme v sobotu lietali zodpovedne, tak sme to dnes poriadne roztočili vo vzduchu a bohužiaľ rozsypali aj po zemi.Prvý sa predviedol Igor, po peknom (naozaj !) akrobatickom lietaní s Parkmasterom skončil na rušenie (medzi šami..:-), ďaleko na ploche. Dušan dal skúšobný let s kamerou , letelo to normálne ALE všetci sme chceli byť v letovom zábere z paluby "Pilátusa". Dušan nahodil ku druhému letu, ja som cvakol (ešte som nevedel, že na pamiatku:-(.
Hurá do vzduchu já s AkroMasterom, Igor už v pohode s premotorovaným Wild Hawkom. Obaja sme sa "pchali" do objektívu na Dušanovom Pilátusovi, výsledok sa dostavil: Neše modely zrazili vo vzduchu. Ja som už len stiahol plyn a Dušan sa snažil na plyne zachrániť Pilátusa, čo som zhodil do vývrtky.Bohužiaľ sa nepodarilo, ale je to opraviteľné... Teraz po pár hodinách od udalosti mi je jasné, že chybu som urobil ja, Dušanov model som nevidel, len tušil, chcel som sa dostať do záberu a keď sa Pilátus objavil bolo už pozde...
Nedeľa 27. decembra, telocvičňa.
Milanovi som sľúbil že mu pomôžem s novým halovým modelom Malibu od PELIKÁNA. Celkom som sa tešil, že porovnám dva koncepčne rovnaké modely, nášho TRITONA a čínsku produkciu. Ťažší Malibu lieta o poznanie rýchlejšie a je menej obratný na smerovku a krídelká... čo je nakoniec aj pochopiteľné, je z tvrdšieho (a určite krehšieho Depronu:-(. Po hodine lietania, sa zdá že je použiteľný na OPATRNÉ halové lietanie a na súťažné lietanie treba ťažisko posunúť, tam kde patrí a model vybaviť ľahšími zdrojmi...

Žiadne komentáre: